2015-2016 sezonunda yabancı kuralı değişiyor

2015-2016 sezonunda yabancı kuralı değişiyor

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 2015-2016 sezonunda uygulanacak yabancı kuralı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Demirören, önümüzdeki sezondan itibaren takımlarda 28 oyuncuya lisans hakkı verileceğini, bu oyunculardan 14’ünün yerli, 14’ünün yabancı olabileceğini açıkladı. Ayrıca bu 14 yabancı isimden 11’nin de ilk 18 içinde yer alabileceği yönünde karar aldıklarını söyledi.

Yıldırım Demirören, ek olarak yabancı ülkelerin formasını giyen yerli oyuncuların da yabancı kuralı çerçevesinde yabancı oyuncu statüsünde sayılacağını bildirdi. Ancak Erkan Zengin, Veli Kavlak gibi oyuncuların, daha önce bu hakkı kazanmaları nedeniyle bu kuraldan etkilenmeyeceklerini, bundan sonra milli takım tercihini farklı ülkeler yönünde kullanan oyuncuların ise etkileneceğini vurguladı.

Demirören açıklamasında şunları söyledi; “Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim pek çok kişiyle görüştü, pek çok değerlendirme yaptı. Kulüplerimizin mali yapılarını değerlendirdik. Ona göre belli çalışmalar yaptık. Bugün öğleden sonra yönetim kurulumuzla, ardından Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle görüştük. Burada olamayan kulüp başkanlarından da telefonla onay alındı. 18 kulübümüzün onayıyla aldığımız kararları size açıklamak istiyorum. Bu aldığımız kararların hepsi, 2015-2016 sezonunda geçerli olacaktır. Öncelikle 28 oyuncuya lisans hakkı vereceğiz. Oyucuların 14’ü yerli, 14’ü yabancı olacak. Bu 14 yerli oyuncunun içinde, 2 tane alt yapıdan, 4 tane de Türkiye’de yetişmiş olacak. 14 yabancının isterse 11’i de ilk 11’de forma giyebilecek. Yabancı ülke milli takımlarının formasını giyen yerli oyuncular, yabancı statüsünde kabul edilecek. Maç kadrosundaki 18 oyuncunun 7’si yerli, 11’i yabancı olabilecek. Bir tane Türk kaleci olma mecburiyeti bulunuyor.

Kadrosunda daha çok yerli oyuncuya yer veren kulüpler için teşvik sistemi getirdiklerini belirten Demirören, bu primlerin sezon sonunda 10 milyon lirayı bulabileceğini aktardı. Ayrıca yabancı transferleri ile ilgili olarak da kulüplere vergi, sigorta, oyuncu veya UEFA ya da FIFA’ya kesinleşmiş borç olmaması şartı getirildiğini söyledi.

Duygun Yarsuvat: “İstikbal bakımından önemli görüyorum”

Açıklamadan sonra görüşlerini bildiren Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, TFF’nin gelecek sezon uygulamaya koyacağı yabancı kuralı kararlarından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Yarsuvat; “Bugünkü toplantıdan çıkan karar, esasında Türk futbolunun, Türk oyuncularının gelişmesi için düzenlenmiştir. Yasaklar koymak suretiyle, yabancıların Türkiye’de oynamasına mani olunmasının doğru olmadığı düşünülmüştür. Altyapıdan yetiştirilen oyuncular için teşvik sistemi getirilmiştir. Bütün amaç, Türk oyuncuların sayısını artırmaktır. Esasında yapılan planlama, Türk futboluna yeni genç oyuncular yetişmesini sağlamaktır. İstikbal bakımından önemli görüyorum” dedi.

Fatih Terim: “Oynamayı amaçlayın”

TFF’nin yabancı oyuncu kuralı ile ilgili yaptığı radikal değişikliklerin ardından konuşan Fatih Terim ise, odağına teknik adamları ve oyun felsefelerini aldı.

Teknik adamlara kendi tecrübelerinden yola çıkarak öğütlerde bulunan Terim; “Hücum anlayışını kafama koyduğumda, ‘yenilmek kolay, yenmek olay’ diye bir lafım vardı. Ben ilk olarak 1998 yılında, bu sistemi değiştireceğimi söyledim. Yardımcım Bülent Ünder, ‘İki sene şampiyon olduk ve şimdi de öndeyiz. Neden değişim?’ dedi. Ona cevabım ise, ‘Burası için yeter ama Avrupa için yetmeyebilir’ olmuştu. O günden bu yana bulunduğum tüm takımlarda, Galatasaray’da, Fiorentina’da, Milan’da, A Milli Takım’da bu dediğimden vazgeçmedim. Hücum adına gelişimler sağladım. Eğer inanıyorsanız, denemekten, geliştirmekten vazgeçmeyin. Hep başarılarla geçmedi hayatımız. Tatsız zamanlarımız da oldu ama hiç fikrimizden geriye düşmedik.

Bugün Süper Lig’deki 18 takımın 16’sının başında yerli teknik adam var. Demek ki Türk antrenörlüğü bu süreci iyi geçirmiş. Artık bizlere güvenilir olunmuş. Kendimizi geliştirmekten geri durmamalıyız. Bugün futbol, 15-16 sene öncesine göre çok daha hızlı değişiyor. Adapte olmalıyız. Kaçırırsanız, bir daha yakalamak zor olur.

Bazı takımların nasıl şekil değiştirdiğini görüyoruz. Bundan korkmamanızı öğütlüyorum. Oynamayı amaçlayın. Mutlaka bir gün kazanacaksınız. Oynayan kazanıyor. Futbol değişiyor. Siz kafa yormalısınız” şeklinde konuştu.

Fikret Orman: “Pazardan karpuz veya kavun aldığımız yok”

Beşiktaş kulübü başkanı Fikret Orman, tüm transfer politikalarını ve kadro planlarını var olan kurallara göre yapılandırdıklarını belirterek “Oyuncularımızla 4-5 senelik kontratlar yapıyoruz. Planlama yapıyorsunuz, kurallar bu şekilde gelişiyor. Gelişmenin tam zıddına döndük” dedi.

Orman sözlerine şöyle devam etti; “Yaptığımız kontratlar ne olacak? Altı ay sonra (federasyonda) genel kurul var. Kimin başkan olacağına genel kurul üyeleri karar verir. Başka yönetim gelebilir. Onlar ‘Hayır, Türk futboluna zarar veriyor. Tekrar değiştiriyoruz’ derse yapılacak kontratlar ne olacak? Çok yerli oyuncu oynatana ödül verilecekmiş. Ne kadar güzel. Sigorta, şu borcu olmayan kulüpler alacak. Ben dahil birçok kulüp başkanı geçmişten gelen borçlarla mücadele ederek buraya geliyoruz.

Ciddi insanlar olarak bu dakikadan sonra oyuncuya ‘Kural değişti. Sana yüz lira vermeyeceğiz, elli lira vereceğiz’ şeklinde mi diyeceğiz. Netice itibarıyla pazardan karpuz veya kavun aldığımız yok. 18 kişilik kadroda ikisi yerli, bir yerli kaleci olacak. Kaldı 4 oyuncu, 11 yabancı oyuncuyla Allah yardımcımız olsun. Etkileri ne olacak bilmiyorum. Beşiktaş’ın stratejisi fazla değişmez. Yerli oyunculara yatırım yapmaya, takım ruhu oluşturmaya devam edeceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

five × two =