UEFA Beşiktaş ve Fenerbahçe için kararını verdi…
fenerbahce-besiktas-uefa-ceza

UEFA Beşiktaş ve Fenerbahçe için kararını verdi…

UEFA Disiplin Kurulu Beşiktaş’a 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi.

Şike iddialarına yönelik dava nedeniyle geride kalan haftada Beşiktaş Kulübü’nden savunma alan UEFA Disiplin Kurulu, bu akşam 12 sayfalık faksla yaptığı bildirimle, siyah-beyazlıların Avrupa kupalarından 1 yıl men edildiğini duyurdu.

UEFA müfettişinin istediği şekilde, kulübe 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası uygulanırken, ömür boyu spor faaliyetlerinden men cezası talep edilen eski yönetici Serdal Adalı ile eski teknik direktör Tayfur Havutçu’yla ilgili olarak ise müfettişten ek rapor istendiği bildirildi.

Beşiktaş Kulübü’nün verilen cezaya ilişkin UEFA Tahkim Kurulu’na başvuracağı, buradan sonuç alamaması durumunda da süreci Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) taşıyacağı öğrenildi.

Spor Toto Süper Lig’de geride kalan sezonu 3. sırada tamamlayan siyah-beyazlı ekip, 2013-2014 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde play-off aşamasından itibaren mücadele etmeye hak kazanmıştı.

UEFA, 11 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor takımları arasında Kayseri’de oynanan Türkiye Kupası final maçının sonucuna etki etmek gerekçesiyle, eski yönetici Serdal Adalı ve eski teknik direktör Tayfur Havutçu ile siyah-beyazlı kulübü disiplin kuruluna sevk etmişti.

“Karara itiraz edeceğiz”

Beşiktaş Kulübü, UEFA Disiplin Kurulu tarafından verilen 1 yıl Avrupa kupalarından men cezasıyla ilgili itirazda bulunulacağını duyurdu…

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda da yer alan açıklamada, ” Beşiktaş Profesyonel Futbol Takımı, 2013-2014 sezonundaUEFA Avrupa Ligi’ne katılamayacaktır. UEFA 54. maddesi uyarınca bu karara itiraz yolu açıktır. Şirketimiz, UEFA Disiplin Kurulu’nun bu kararına 3 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahip olup, bu hakkını kullanacaktır” denildi.

UEFA Disiplin Kurulu, Fenerbahçe’ye de Avrupa kupalarından 2+1 yıl men cezası verdi.

Şike iddialarına yönelik dava sürecinde geride kalan hafta Fenerbahçe’den savunma alan UEFA Disiplin Kurulu, kararını açıkladı.

UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Fenerbahçe, gelecek 2 sezon UEFA’nın düzenlediği organizasyonlara katılamayacak. Artı 1 olarak belirtilen üçüncü sene verilecek ceza ise sarı-lacivertli kulübün gelecek 5 yıl içinde ceza alması halinde uygulanacak.

Fenerbahçe, karar için UEFA Tahkim Kurulu’na itiraz edebilecek ve buradan sonuç alamaması durumunda Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) konuyu taşıyabilecek.

Kulüp başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, altyapı koordinatörü Cemil Turan ve eski yönetici Ali Yıldırım’a ilişkin ise UEFA müfettişinden ek rapor istendiği kaydedildi.

“Karara itiraz edeceğiz”

Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Merçil, UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği 2 yılı kesin, 1 yılı ertelemeli Avrupa kupalarından men cezasına itiraz edeceklerini açıkladı.

Kulübün internet sitesinde açıklaması yer alan Merçil, verilen kararın detaylarını inceleyeceklerini, 3 günlük bir itiraz süreleri bulunduğunu ve tüm hukuki haklarını kullanacaklarını belirtti.

Merçil’in ifadeleri şöyle:

“İki yılı kesin, 1 yıl da erteleme olmak üzere toplam 3 yıllık bir ceza görünüyor. Fakat kararın gerekçeleri ile ilgili 13 sayfalık İngilizce bir metin var. Onun üzerinde çalışıyoruz. Şahıslarla ilgili olarak da, şu anda ceza vermeye yeterli belge ve döküman olmadığını düşünerek veyahut da tam bir sonuca varamadıkları için disiplin kurulu müfettişinden ek bir rapor istenmesi gibi bir karar görünüyor. Kararın detaylarını inceleyeceğiz. Üç günlük bir itiraz süresi var. Fenerbahçe karara itiraz edecek. Daha uzun bir gerekçeli karar bekliyoruz. Fenerbahçe tüm hukuki haklarını kullanacaktır. Kulüp zaten şahısların fiili nedeniyle ceza alıyor gözüküyor, dolayısıyla şahısların fiilleri ile ilgili hüküm kurulabilecek bir durumda değilse Disiplin Kurulu kulüple ilgili de bu hükmü kuramaması gerekiyor.”

“Temiz, ahlaklı, adaletli bir Türk futbolu istiyoruz”

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, UEFA Disiplin Kurulu’nun Fenerbahçe’yi Avrupa kupalarından 2+1 yıl men etmesiyle ilgili olarak, “Adalet yerini bulacak dedik. Temiz, ahlaklı, adaletli bir Türk futbolu istiyoruz” dedi.

Hacıosmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UEFA’nın Fenerbahçe Kulübü hakkında verdiği kararla ilgili olarak şunları söyledi:

“Adalet yerini bulacak dedik. Temiz, ahlaklı, adaletli bir Türk futbolu istiyoruz. Başka bir şey de istemiyoruz. Kulüpler ve onlara sonsuz destek veren taraftarlar adına üzüntülüyüz. Türk futboluna ahlaklı, adaletli, temiz futbol adına hizmet eden insanlara elbette ki saygı duyuyoruz. Bunun aksini yapanlara da saygı duymadığımız gibi güzide camiaların zarar görmesi, onların camialarını ve taraftarların ne kadar üzüyorsa bizi de üzüyor. Bu ders olur Türk futbol adına. Bundan sonra camialarını temsil eden insanlar ahlaklı, ilkeli bir şekilde hizmet ederler ve biz de temiz Türk futbolunu oluştururuz.”

Başkan Hacıosmanoğlu, Trabzonspor Kulübü’nün bundan sonraki tavrı ile ilgili olarak da, “Trabzonspor’un tavrı yıllardan beri bellidir. Biz, ahlaklı, adaletli ve temiz Türk futbolu istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

four + 18 =