Bosman kuralı nedir?
bosman-kurali

Bosman kuralı nedir?

Jean Marc Bosman : Bosman Kuralı

Adını Belçika’da RFC de Liege takımında oynayan ve başka bir takıma transfer olmasının önündeki bonservis bedeli engelini 1990 yılında yargıya taşıyan Jean Marc Bosman’ın 5 yıl süren hukuk savaşından almaktadır.

Kulübü ile sözleşmesi bittiğinde masaya oturan Bosman, daha öncekinden çok daha düşük bir teklifle karşılaşmış ve başka bir takıma transferin yollarını aramıştır. Nitekim Fransa’nın Dunkerque takımından teklif de almıştır. Ancak kulübü RFC de Liege, çok yüksek bir bonservis bedeli isteyince bu transfer de suya düşmüştür. 5 yıl süren hukuk mücadelesini kazansa da aldığı tazminatın büyük çoğunluğu mahkeme masraflarına giden Bosman, adını futbol tarihine oynadığı futbolla olmasa da verdiği hukuk savaşı ile Bosman kuralı olarak yazdırmıştır.

1995’te Avrupa Adalet Divanı tarafından alınan Bosman kararları (BOSMAN KURALI da denir) futbol emekçilerinin de diğer işçiler gibi sendika, işsizlik tazminatı vs. haklarına sahip olmalarını sağlamış ve Avrupa Birliği vatandaşı olan futbolcuların, kontrat bitiminde bonservis engeline takılmadan başka kulüplere geçmelerine olanak vermiştir.

Türkiye’de Bosman

Türkiye’deki kulüpler ve futbolcular Bosman Kuralı’nı bilmiyor değiller elbette. Ancak kültürümüzden olsa gerek, transfer dönemlerinde pek kullanılan bir yöntem değil. Aksine sözleşmesinin bitimine 3 ay kala bonservis bedeli ödenerek transfer edilen futbolcular var. Biz bu tür örnekleri jest olarak düşünüyoruz.

Bir yorum

  1. avrupa da değil tüm dünyada uygulanması gerekir,Bosman ı kutluyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

sixteen − 6 =