Galatasaray’da III. Terim Dönemi de sona erdi

Galatasaray’da III. Terim Dönemi de sona erdi

Galatasaray Kulübü yönetim kurulu toplantısının ardından, kulüpte 3. dönemini sürdüren Fatih Terim ile yolların ayrıldığı açıklandı.

Real Madrid maçı sonrasında basın ve sosyal medyada sıkça konuşulan, yönetici Adnan Nas’ın “Gitsin bir de Fenerbahçe’yi çalıştırsın” sözü, Terim ile yönetim arasındaki gerginliğin su yüzüne çıkan tarafı oldu.

Fatih Terim, Galatasaray’da görev yaptğı bu üç dönemde toplam 387 maça çıktı. Bu maçlarda 235 galibiyet, 88 beraberlik ve 64 mağlubiyet aldı.

Peki bu noktaya nasıl gelindi?

TULUN krizi: Fatih Terim göreve gelir gelmez Başkan Ünal Aysal’ın danışmanı olan ve daha sonradan Sportif Direktörlüğe getirilen Bülent Tulun’un Florya Tesisleri’ne gelmesini istemiyordu. Ujfalusi’nin imza töreninde bulunmasıyla beraber rahatsızlık su yüzüne çıkmış ve Tulun futboldan uzaklaştırılmıştı.

Transfer: Transferler konusunda görüş ayrılığı hep oldu. Terim, Kaka’yı isterken, Aysal bastırdı ve Sneijder’i İtalya’ya gidip transfer etti. Son olarak Chedjou da yine Terim’in listesinde en alt sıradaydı.

Kurumsal yapı: Aysal’ın oluşturmak istediği şemada Terim, İcra Kurulu Başkanı Lutfi Arıboğan’ın altında yer alıyordu. Terim ise sadece Başkan’a hesap vermek istiyordu.

Eleman polemiği: Fatih Terim kendisi için yapılan ‘eleman’ benzetmesine çok içerledi. Kasımpaşa maçı sonrası da patladı. Ertesi gün divan beraatını Aysal’ın elinden alıp yemek yediler ve konuşarak orta yolu buldular. Ama yara tam kapanmadı.

Milli Takım: Aysal’ın da izniyle Terim’in milli görevi kabul etmesi ayrılık sürecini hızlandırdı. Milli dava ifadesi yerini ”Galatasaray’a karşı tezgah mı?” sorusuna bıraktı.

Sözleşme: Kamuoyu baskısı ile beraber Terim’e iki yıllık sözleşme önerildi. Hoca ise kendisiyle konuşulmadan bu kararın alınmasını şık bulmadı. Antalya maçı sonrası da ”Birileri rahat etsin diye imza atmam” diyerek tavır sergiledi.

Son olay – Telefon: Real Madrid yenilgisi sonrası Aysal, Terim’i arayıp moral vermek ve Beşiktaş maçı öncesi primi belirlemek istedi, ancak ulaşamadı. Lutfi Arıboğan da bunun üzerine Terim’le görüşerek ”Başkan’a neden dönmedin?” dedi. Terim ise telefonunun kapalı olduğunu ve döneceğini söyledi. Ancak önceki gün Arıboğan, Başkan’a ‘Hoca size döndü mü?’ diye sordu. Yanıt ‘Hayır’ oldu ve bunun üzerine Terim’in ipi çekildi!

Aslında her şey Galatasaray TV operasyonu ile başladı.

Futbol yazarı Oğuz Tongsir ise bu olayların fitilinin GSTV operasyonu ile başladığını öne sürdü :

“Aslında her şey Galatasaray TV operasyonu ile başladı. Başkan Ünal Aysal’ın bir gece Fatih Terim’e yakınlığıyla bilinen Hasan Tankaya’yı görevden alıp, yerine Bahri Havadır’ı Galatasaray TV’nin başına getirmesiyle fitil ateşlendi. Fatih Terim başkanın kendisine danışmadan yaptığı bu operasyona çok içerledi. Hatta o kadar içerledi ki ondan sonraki dönemlerde Galatasaray TV’ye mecbur kalmadıkça demeç vermedi, kulübün yayıncı kuruluşunu Florya’dan bile uzak tuttu. Başkan Ünal Aysal buna çok bozulmuştu. “BU, FATİH TERİM’İN İŞİ DEĞİL” diye kesti attı.”

Galatasaray’ın resmi açıklamsı şöyle :

“Son günlerde Profesyonel Futbol Tamımızla ilgili yaşanan gelişmeler, bugün düzenlenen Galatasaray Sportif A.Ş. (Kulüp) ve Şirketimizin kurucu ve hakim hissedarı olan Galatasaray Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurullarında ayrı ayrı müzakere edilerek değerlendirilmiştir. Yönetim Kurullarımızın sözleşmesini iki yıl uzatma kararı almasına cevaben Teknik Direktörümüz Sayın Fatih Terim’in kendisine yapılan yeni sözleşme önerisini kabul etmediğini açıklamış olması Yönetim Kurulumuza yeni çözümler aramak konusunda önemli bir sorumluluk yüklemiş bulunmaktadır.

Yaşanan gelişmeler Galatasaray’ın tüm sportif başarılarının temelinde yer alan Galatasaray değerlerine zarar verecek aşamaya gelmiştir. Yönetim Kurulumuz her şeyden önce bu değerlerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması sorumluluğu altındadır. Galatasaray’ın tarihsel süreçte oluşmuş yönetim şekli gerek kurum içi hiyerarşi bakımından gerekse görev, sorumluluk ve yetkilerin dağıtımı bakımından kuşku ve tereddüt götürmeyecek ölçüde bellidir ve nettir.

Bu sorumluluğun gereği olarak camiamızın daha fazla yıpratılmasını engellemek amacıyla Yönetim Kurullarımız oybirliği ile Sayın Terim’in sözleşmesinin feshi için kendisine bildirimde bulunulması kararı almıştır.

Bu kararın Şirketimiz, Kulübümüz ve de Sayın Terim için hayırlı olacağı umuduyla, Sayın Terim’e Kulübümüze verdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür eder, Milli Takım’ın başında devam edeceği kariyerinde elde edeceği başarıların tüm camiamızı gururlandıracağının bilinmesini isteriz.”

Şimdi takımın başına kim geçecek?

manciniGalatasaray Yönetimi, Manchester City’den ayrılan Roberto Mancini’yi istiyor. İtalyan teknik adamın bugün İstanbul’a gelerek yönetimle görüşeceği söyleniyor. Bir diğer isim de Chelsea ile Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Roberto Di Matteo.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

14 − 2 =