Fifa Dünya Kupası 20. kez Brezilya’da başlıyor.
fifa-dunya-kupasi-brezilya

Fifa Dünya Kupası 20. kez Brezilya’da başlıyor.

Brezilya’da 20. si düzenlenen Fifa Dünya Kupası 12 Haziran’da başlıyor.

4 yılda bir düzenlenen ve Futbol’un en büyük organizasyonu olan Dünya Kupası, 20. kez Brezilya’da start alıyor. İlki dönemim FIFA başkanı Jules Rimet’in çabaları ile 1930 yılında düzenlenen ve 2. Dünya savaşında 2 kez ara verilen organizasyonda ev sahibi Brezilya 5 kez kupanın sahibi oldu. Kupa 1970 yılına kadar Jules Rimet Kupası olarak anılırken 1974’ten itibaren Fifa Dünya Kupası adını aldı.

1930 – 13 ülkenin katıldığı ilk Dünya Kupası’nda evsahipliğini Uruguay yaptı ve final maçında Arjantin’i 4-2 yenerek ilk kupanın sahibi de yine ev sahibi ülke oldu.

1934 – Evsahipliğini İtalya’nın yaptığı kupayı da yine evsahibi takım kazandı. İtalya eleme maçlarıyla organizasyona katılan ilk ve tek evsahibi ülke oldu.

1938 – Fransa’nın ev sahipliği yaptığı 3. Dünya Kupası’na 16 takım arasından Avusturya, Hitler’in ülkeyi işgal etmesi nedeniyle katılamadı. İtalya kupayı 2. kez evine götürdü.

1942 ve 1946’da 2. Dünya Savaşı nedeniyle organizasyona ara verildi.

1950 – Türkiye’nin de katılmaya hak kazandığı ancak ekonomik nedenlerle gidemediği 3. Dünya Kupasına Brezilya evsahipliği yaptı. 13 ülkenin katıldığı kupayı Uruguay ikinci kez kazandı.

1954 – Türkiye’nin ilk kez katıldığı ve İsviçre’de düzenlenen kupayı Batı Almanya kazandı. Milli takımımız kupanın şampiyonuna 4-1 ve 7-2 mağlup olurken, ilk Dünya Kupası golümüzü Suat Mamat kaydetti.

1958 – İsveç’te düzenlenen 6. Dünya Kupası’nı Brezilya kazandı. Türkiye Avrupa yerine Asya-Afrika grubundan İsrail ile eşleştirilince bunu protesto ederek elemelere katılmadı.

1962 – Şili’nin ev sahipliğinde yapılan kupayı üst üste 2. kez Brezilya kazandı. Çekoslavakya ile oynanan final maçına, heyecandan ötürü yaşanan kalp krizleri ve 4 Brezilya taraftarının yaşamını yitirmesi damga vurdu.

1966 – İngiltere ev sahipliği yaptığı organizasyonla bu güne kadarki ilk ve tek Dünya Kupasını kazanmış oldu. Turnuvadan önce kupanın çalınması ve gazeteye sarılı olarak bir parkta bulunması yılın ilginç olaylarındandı.

1970 – Dokuzuncu Dünya Kupası Meksika’da düzenlendi ve Brezilya Jules Rimet Kupası’nın ebedi sahibi oldu. Ancak kupa daha sonra çalındı ve halen bulunamadı.

1974 – Batı Almanya’da düzenlenen kupada ilk kez bir Türk hakemi; Doğan BABACAN maç yönetirken B.Almanya-Şili maçında gösterdiği ilk kırmızı kartla da Dünya Kupası tarihine geçti. Kupayı ev sahibi kazandı.

1978 – Arjantin’in evsahipliğinde yapılan turnuvada ev sahibinin grup maçlarında Peru’yu 6-0 yenmesi söylentilere neden oldu. Arjantin’in kazandığı kupa cunta iktidarının siyasi propagandalarının gölgesinde kaldı.

1982 – 24 katılımcı ile İspanya’da düzenlenen turnuva tüm kıtaların temsil edildiği ilk turnuva oldu. Kupayı İtalya kazanırken El-Salvador’u 10-1 yenen Macaristan en farklı galibiyetle kupa tarihine geçti.

1986 – Meksika’nın Kolombiya’nın yerine 2. kez ev sahipliği yaptığı turnuvaya Diego Maradona’nın elle attığı gol (daha sonra Tanrı’nın eli olarak adlandırlıdı) damgasını vurdu. Kupayı Arjantin 2. kez kazandı.

1990 – İtalya’nın ikinci kez evsahipliği yaptığı kupayı Batı Almanya 3. kez kazanırken Arjantin-İtalya maçında bir kısım İtalyan taraftar Serie A da Napoli’yi şampiyonluğa götüren Maradona’yı destekledi.

1994 – ABD’de düzenlenen turnuvada Maradona doping gerekçesi ile kupadan ihraç edilirken şampiyon ilk kez penaltılarla belirlendi. Brezilya penaltılar sonunda İtalya’yı 3-2 mağlup ederek kupayı kazandı.

1998 – Fransa’nın ev sahipliği yaptığı 98 Dünya Kupasında katılımcı ülke sayısı 32 ye yükseltildi. Ev sahibi finalde Brezilya’yı 3-0 yenerek ilk Dünya Kupası şampiyonluğunu kazandı.

2002 – İlk kez iki ülkede birlikte düzenlenen turnuvaya Japonya ve Güney Kore ev sahipliği yaptı. 2. kez Dünya Kupası’na katılan millilerimiz turnuvada büyük bir başarı göstererek 3. oldu. Hakan Şükür’ün G.Kore maçının 11. saniyesinde attığı gol, Dünya Kupası tarihine en erken atılan gol olarak geçti. Brezilya kupayı 5. kez kazanan ülke oldu.

2006 – 18. Dünya Kupasının ev sahipliğini Almanya yaptı. İtalya’nın şampiyon olduğu turnuvada Fransa ile oynanan final maçında Zinedin Zidane’ın İtalyan oyuncu Marco Materazzi’ye attığı kafa hafızalarda kaldı.

2010 – İlk kez Afrika kıtasının ev sahipliği yaptığı turnuvaya Güney Afrika’ya özgü “Vuvuzela” çalgısı damgasını vurdu. İspanya finalde Hollanda’yı 1-0 mağlup ederek ilk şampiyonluğunu kazandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

one + eleven =