Çekilmiş en iyi futbol filmleri

Çekilmiş en iyi futbol filmleri

Beyaz perdenin meşin yuvarlağı baş rolde oynattığı en iyi futbol filmleri :

Elbette futbol filmleri dendiği zaman ilk akla gelen o meşhur Pele’li Zafere Kaçış filmidir. Ancak bu filmin orjinali olan Cehennemde İki Devre’nin ve usta yönetmen Zoltan Fabri’nin de hakkını yememek lazım.

İşte bu filmler ve sizin için diğer seçtiklerimiz;

Two Half-Times in Hell / Cehennemde İki Devre (1963)


Yönetmen : Zoltán Fábri
Senaristler : Péter Bacsó, Zoltán Fábri
Oyuncular : Imre Sinkovits, Dezsö Garas, József Szendrõ
Süre : 2 saat 20 dakika
IMDB Puanı : 8,0


II. Dünya savaşında Alman askerleri, Macaristan’da tutsak ettikleri Kömünist Yahudileri çalıştırdıkları kampta, tutsaklar ile bir maç düzenlenmesine karar verirler. Tutsak takımını ünlü bir futbolcu olan Onodi çaşıltıracaktır. Onodi bu görevi kutsal kabul edip Alman askerlerini yenmek için hayatını ortaya koysa da, bu maç aynı zamanda tutsaklar için bir kaçış planına dönüşecektir. Ancak işler umdukları gibi gitmez ve 90 dakikanın sonu ölüm ya da kalım olan bir maça çıkarlar.

John Huston, usta yönetmenin bu filminden esinlenerek 1981 de Zafere Kaçış filmini yaptı. Benzer bir senaryo ile çektiği filmini Michael Caine, Sylvester Stallone ve ünlü futbolcu Pelé gibi çok daha ünlü oyuncularla izleyici karşısına çıkarttı. Ama yine de “Two Half-Times in Hell / Cehennemde İki Devre”, Zoltán Fábri’nin başyapıtı olarak sinema tarihine geçti…


Victory / Zafere Kaçış (1981)

Yönetmen : John Huston
Senaristler : Yabo Yablonsky, Djordje Milicevic, Jeff Maguire
Oyuncular : Michael Caine, Sylvester Stallone, Pelé
Süre : 116 dakika
IMDB Puanı : 6,6


John Huston’ın, usta yönetmen Zoltan Fabri’nin “Cehennemde İki Devre” adlı filminden etkilenerek benzer senaryo ve ünlü oyuncularla çektiği filmde, 2.Dünya Savaşı sırasında tutsak düşen müttefik askerlerin bir futbol maçı sırasında Almanların elinden kaçma planları konu edilmiştir. Sylvester Stallone ve Michael Caine’in yanı sıra efsane futbolcu Pelé’nin de yer aldığı filmde Alman Subaylarının propaganda maksatlı düzenledikleri bir futbol maçında Alman Milli Takımı ile müttefiler karşı karşıya gelir. Müttefikler devre arasında firar etmek için uygun koşulları yaratırlar ama maçı kazanma duygusu daha ağır basar…


Dar Alanda Kısa Paslaşmalar (2000)

Yönetmen : Serdar Akar
Senaristler : Serdar Akar, Önder Çakar
Oyuncular : Savaş Dinçel, Erkan Can, Fatih Akyol, Müjde Ar, Rafet El Roman
Süre : 120 dakika
IMDB Puanı : 7,4


2001 yılında İstanbul Film Festivali’nde yılın en iyi Türk filmi ödülünü alan film, futbol filmleri arasında yerli bir yapım olarak yerini alıyor. Film aslında bir mahalle takımı olan Esnafspor’un merkezindeki kahramanların farklı umutlarının, tutku ve aşklarının etrafında dönen bir yaşam öyküsü aslında. Filmde tek hedefi amatör kulüpler liginde şampiyon olmak olan Esnafspor takımı, Türk futbol tarihinin ünlülerinin (Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Cüneyt Tanman, Metin Tekin, Rıza Çalımbay, Ali Gültiken, Ayhan Akbin) yeraldığı takıma karşı oynuyor.


The Miracle of Bern / Bern Mucizesi (2003)

Yönetmen : Sönke Wortmann
Senaristler : Rochus Hahn, Sönke Wortmann
Oyuncular : Louis Klamroth, Peter Lohmeyer, Johanna Gastdorf
Süre : 118 dakika
IMDB Puanı : 6,9


Batı Almanya’nın Essen kasabasında yaşayan 11 yaşındaki Matthias, II. Dünya savaşında Sovyetler Birliği tarafından esir edilen babasının yokluğunda futbol aşkı ile birlikte kasabanın futbol ustası ve Batı Almanya Milli Takım oyuncusu Helmut Rahn’ı babası gibi sevmiştir. Rahn da bu sevgi karşılığında Matthias’ı “maskot” seçmiştir.

Savaş bitip esirler serbest bırakılınca evine dönen Richard normal yaşama alışmakta zorlanmakta ve aile içinde huzursuz günler yaşanmaktadır. Bu durumda Matthias’ın futbol sevdası Richard’ın düşüneceği en son şeydir. Ancak komşu ülke İsviçre’de yapılan Dünya Kupası’nda Batı Almanya Milli Takımı’nın başarıları bu durumu değiştirir ve hem ülke için hem de Richard ve ailesi için mucize gerçekleşir…


The Football Factory / Futbol A.Ş. (2004)

Yönetmen : Nick Love
Senaristler : John King, Nick Love
Oyuncular : Danny Dyer, Frank Harper, Tamer Hassan
Süre : 91 dakika
IMDB Puanı : 6,9


Yönetmen Nick Love’ın John King’in kitabından uyarladığı film, holiganizm ekseninde seks, içki, uyuşturucu ve şiddet çemberindeki Tommy’nin (Danny Dyer) hikayesini belgesel tadında sunuyor.


The Game of Their Lives (2005)

Yönetmen : David Anspaugh
Senaristler : Geoffrey Douglas (roman), Angelo Pizzo
Oyuncular : Wes Bentley, Gerard Butler, Gavin Rossdale
Süre : 101 dakika
IMDB Puanı : 6,2


II. Dünya savaşı nedeni ile 12 yıl ara verilen ve 1950 yılında Brezilya’da dördüncüsü düzenlenen Dünya Kupası’nda ABD Milli takımının İngiltere’yi 1-0 mağlup etmesi konu ediliyor. Angelo Pizzo tarafından Geoffrey Douglas’ın aynı isimli romanından uyarlanan filmde, Dünya Kupası öncesi özel maçta İngiltere’ye karşı mağlup olan “derme” ABD Futbol Milli Takımının İngiltere Milli Takımı Kaptanı tarafından aşağılandıktan sonra Dünya kupasındaki hırslı mücadeleleri izlemeye değer…


Green Street Hooligans / Yeşil Sokak Holiganları (2005)

Yönetmen : Lexi Alexander
Senaristler : Lexi Alexander, Dougie Brimson
Oyuncular : Elijah Wood, Charlie Hunnam, Claire Forlani
Süre : 109 dakika
IMDB Puanı : 7,6


Yeşil Sokak Holiganları, bir kadın yönetmenin gözünden İngiltere’deki futbol holiganizmine ilişkin çarpıcı bir film. Başrollerinde Elijah Wood ve Charlie Hunnam’ın yeraldığı filmde, Amerikalı bir üniversite öğrencisinin okuldan atıldıktan sonra İngiliz bir erkekle evli olan ablasının yanına, İngiltere’ye yerleşmesiyle birlikte eniştesinin bir West Ham United fanatiği olan kardeşi sayesinde nasıl bir holigana dönüştüğünü izliyoruz.

Futbolun kalbi İngiltere’de tırmanan fanatizmi, holiganlığı ve vandalizmi en çarpıcı biçimde ortaya koyan filmde Milwall ve West Ham United kulüpleri arasındaki rekabet de ince bir motifle işlenmiş.


Goal! / Gol (2005)

Yönetmen : Danny Cannon
Senaristler : Mike Jefferies, Adrian Butchart
Oyuncular : Kuno Becker, Alessandro Nivola, Anna Friel
Süre : 118 dakika
IMDB Puanı : 6,8


Yönetmenliğini Danny Canyon’ın yaptığı ve başrolünü Kuno Becker’ın üstlendiği filmde, Becker küçük yaşta Amerika’ya göçen Meksika’lı bir genci (Santiago Munez) canlandırıyor. Tek hayali futbolcu olmak olan Munez, gündüzleri babasına yardım ederken geceleri de bir Çin restoranında çalışmaktadır. Bunun dışında kalan tüm zamanını ise futbola adamıştır. Bir gün kulüple ilişkileri devam eden eski bir futbolcu tarafından keşfedilir ve Munez’in Newcastle United macerası başlar.

Daha sonra 2. ve 3. sü de çekilen seri boyunca FIFA ile de işbirliği yapılarak gerçek takımlar ve futbolcular kullanılmıştır. Ancak serinin diğer filimlerinin ilk filmin performansını vermediğini söylemeden geçemeyiz…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

4 × one =