Futbol saha ölçüleri ve kuralları

Futbol saha ölçüleri ve kuralları

Bu yazımızda, geçmişte her ne kadar toprak denebilecek zeminlerde oynanmış olsa da, günümüz futbolundaki futbol saha ölçüleri ve zemin kuralları ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun (IFAB) belirlediği kurallara göre; futbol sahası dikdörtgen şeklinde ve zemin rengi mutlaka yeşil olmalıdır. Zemin doğal veya yapay çim ile kaplanmış olabilir.

Futbol saha ölçüleri ve zemin kuralları

Sahanın uzun kenarları “taç çizgisi”, kısa kenarları ise “kale çizgisi” olarak adlandırılır. Taç çizgileri birbirine paralel ve aynı uzunlukta 90 ile 120 m. arasında olmak zorundadır. Kale çizgileri de yine birbirine paralel ve aynı uzunlukta 45 ile 90 m. arasında olmak zorundadır. Uluslararası müsabakalarda bu uzunluklar kale çizgisi için 64-75 m. taç çizgisi için ise 100-110 m. aralığında sınırlandırılmıştır. Sahanın tüm çizgileri 12. cm. den daha kalın olmamalı ve tamamı aynı kalınlıkta olmalıdır. Sahanın her bir köşesinde yüksekliği en az 1,5 m. olan bayrak direkleri dikilmesi gerekir. Bu köşeleri merkez alacak şekilde içe doğru 0,5 m. yarıçaplı bir çeyrek daire çizilir.

Saha, taç çizgilerinin tam orta noktasından ikiye bölünmüş olmalıdır. Sahayı ortadan ikiye bölen bu çizginin tam orta noktasına “santra” denir. Bu nokta merkezli ve 9.15 m. yarıçaplı daireye de orta yuvarlak adı verilir.

futbol-saha-olculeri

Kaleler ve ceza alanı

Kaleler her iki kale çizgisinin üzerine ve tam ortasına yerleştirilir. Kale, zemine 90 derece dik iki direk ile bunları birleştiren ve zemine paralel olan bir üst direkten oluşur. iki kale direğinin arasındaki mesafe 7,32 m. üst direğin yerden yüksekliği de 2,44 m. olmalıdır.Kale direkleri 12 cm. yi geçmeyecek kalınlıkta ve beyaz olmak zorundadır.

Her kalenin önünde bir küçük bir de onu da içine alan büyük bir dikdörtgen bulunur. Küçük olan dikdörtgen kalecinin durduğu kale çizgisine yapışık ve ortalı ve 5,5 m. ye 18,32 m. büyüklüğündedir ve kale alanı (altı pas da denir) olarak adlandırılır. Kalecinin bu alan içinde dokunulmazlığı vardır.

Kale alanını içine alacak şekilde ortalanmış büyük dikdörtgen ise 16.5 m.ye 40.3 m. büyüklüğündedir ve bu alana da ceza alanı denir. Bu alanı ortalayacak ve kale çizgisine 11 m. uzaklıkta olacak şekilde beyaz bir nokta bulunur, ki buna penaltı noktası diyoruz. Penaltı atışları bu nokta üzerinden yapılır ve bu sırada penaltıyı atacak futbolcunun dışında kalan oyuncular ceza sahasının dışında olmak zorundadırlar. Ceza sahası üzerinde penaltı noktasını merkez alan ve yarıçapı 9.15 m. olan bir yay vardır. Bu yaya ceza yayı denir.

Maçtaki bazı başlama noktaları

Santra : Orta yuvarlağın tam ortasındaki beyaz nokta. Maçın ilk veya devre düdüğü ile ya da gol sonrası başlangıçları bu orta noktadan yapılır. Oyuna başlayan iki taraf oyuncusunun dışında kalan diğer futbolcular bu esnada orta yuvarlak dışında olmalıdırlar.

Kale vuruşu : Aut atışları ya da kale alanı içinde kazanılan serbest vuruşlar kale alanı uzun çizgisi üzerinden yapılır. Endirekt serbest vuruşlar ise kazanılan yerin hizasından yine kale alanı uzun çizgisi üzerinden yapılır.

Korner atışı : Topun kaleye göre kornere çıktığı taraftaki köşeden ve çeyrek daire üzerinden ayak vuruşu ile yapılır. Bu esnada rakip oyuncu en az 9.15 m. mesafede durmak zorundadır.

Taç atışı : Topun taca çıktığı noktadan, taç çizgisi üzerinden el ile yapılır. Taç atışlarında ofsayt kuralı geçersizdir.

Türkiye’deki en eski futbol sahası: Papazın Çayırı

papazin-cayiri 1900 lerin başlarında İstanbul’da yaşayan Rumlar ve İngilizlerin futbol maçları yaptığı saha Papazın Çayırı adıyla bilinirdi. II. Abdülhamit döneminde yıllık 30 altın karşılığında, Dr. Cemil Topuzlu’nun önerisi ile kurulan Union Club’a kiralanarak İstanbul’daki ilk modern futbol sahası oldu. Union Clup sahası, o zamanki adı ile İstanbul Futbol Ligi’nin 1909-1910 sezonunda oynanan tüm maçlarına ev sahipliği yaparken ilk Galatasaray-Fenerbahçe derbisine de sahne oldu.

Fenerbahçe kulübü 1929’da bu sahayı kiralayacak, 1932 de dönemin kulüp başkanı Şükrü Saracoğlu’nun girişimleri ile Fenerbahçe’ye satılacak ve 1965’te de günümüzün Şükrü Saracoğlu stadyumunun temelleri bu sahada atılacaktı.

7 yorum

 1. Merhaba Ben Cevat Paşa Spor Kulubu’ne Gidiyorum. Hocamız Öğrenmemiz İçin Bize Bir Ödev Verdi Ama Cevabı Yok Lütfen 6 Pas İle Ceza Sahasının Aralığı Ve Ceza Sahası İle Orta saha Arasındaki Ölçüleri Cevap olarak Atar mısınız ?

  • Altı pas ile ceza sahası arasındaki mesafe 11 m.
   Ceza sahası ile orta saha arasındaki mesafe 28,5 m. ile 43,5 m. arasında değişken olabilir. Çoğunlukla 36 m. dir.

   Başarılar,

  • Her kalenin önünde bir küçük bir de onu da içine alan büyük bir dikdörtgen bulunur. Küçük olan dikdörtgen kalecinin durduğu kale çizgisine yapışık ve ortalı ve 5,5 m. ye 18,32 m. büyüklüğündedir ve kale alanı (altı pas da denir) olarak adlandırılır. Kalecinin bu alan içinde dokunulmazlığı vardır.

 2. Kısaca anlatırmısınız tüm saha ölçulerini

 3. Hocam sorum şu korner bayrak direkleri çizginin içine dahilmidir yoksa çizginin dışındamıdır cevaplarsanız sevinirim

 4. Güzel yazmışsınız ama cok uzun keske biraz daha kısa olsaydı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

five × 1 =