Merkez Hakem Kurulu başkanı istifa etti

Merkez Hakem Kurulu başkanı istifa etti

Merkez Hakem Kurulu başkanı Zekeriya Alp görevinden istifa etti.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun İstinye’deki merkez binasında yapılan haftalık toplantıda istifa ettiğini açıklayan MHK Başkanı Zekeriya Alp açıklamasını yaparken, Beşiktaş maçının ardından Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl’ın yaptığı sert açıklamaları izlettirerek bir ölçüde istifasının dayanağı olarak gösterdi.

Alp açıklamasında şunları söyledi;

“Dün akşam Hakem İşleri Müdürü Burçin Keskin bana Gaziantepspor Başkanının açıklamalarını dinletti. Çok şaşırdım, üzüldüm. İnanın hala kendime gelemedim. Bu başkan, 5-6 hafta evvel Kulüpler Birliği Toplantısı’nda MHK’nın başında bulunmamın güzel bir şey olduğunu söylemişti. Çok mutlu olmuştum. Bir dirsek olayından sonra aynı kişi çıkıp söylenmeyecek ifadeler kullanıyor. Ne demek istediğini de anlamış değilim, Türkçe’si çok güzel! Bu başkan MHK için şüpheli diyor. Herhalde bu başkan geçmişten örnekler alarak kafasından hala o zihniyetin varlığını hissediyor. Biz şüpheli bir MHK değiliz. Bu bana çok dokundu.

Bana, ‘pişkin’ diyor. Bu arkadaş Türkçe’yi doğru dürüst bilmiyor, arkasından da ‘dalga geçercesine’ diyor. Bu kelimeler ne Allah aşkına. Fedakarlıkla bu görevi yapıyoruz. Ben koltuk sevdalısı değilim. Bunlara birilerinin haddini bildirmesi gerekiyor. Herkes bu görevi yapanlara saygılı olmalı. Bu hafta konuşacak bir şey yok. İki tane ofsayt ve dirsek olayı var. Bu toplantı benim son görevim. Görevi bırakıyorum. Haddini bilmeyenler çoğaldı. Atıp tutmakla bu işler yürümez. Gerçek anlamda görevini yapmaya çalışanların önü tıkanmak isteniyorsa ben de bu işi bırakıyorum.

Bana ‘şüpheli’ kelimesini kullanıyor. Ne oluyor kardeşim, sen bana nasıl şüpheli dersin? Sen önce kendine bak. Bu birikim sonucu nihai noktaya geldiği için çok düşündüm. Ben kolay kolay pes etmem ama insanın bazı beklentileri olur. Ne yapılması gerekiyorsa onu yaptım”

Yaklaşık 3 yıldır görevde bulunan Zekeriya Alp giderek yoğunlaşan hakem hatalarının sonucu eleştirilere hedef oluyordu. Geçtiğimiz ay TFF’nin aldığı kararla hakem yetkileri genişletilmiş, ayrıca her hafta Salı günleri TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp’in medya mensuplarıyla bir araya gelerek haftanın hakemlerini değerlendireceği kararı alınmıştı.

Bu kararla birlikte medyanın karşısına geçen Zekeriya Alp, samimi ve özeleştiri içeren açıklamaları ile bazı kesimlerin beğenisini kazansa da, bu pozitif yaklaşım yaşanan hakem hatalarının gölgesinde kalmışa benziyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

12 + 6 =