PassoLig kartı yoksa maç da yok!?

PassoLig kartı yoksa maç da yok!?

6222 no’lu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlemesine Dair Kanun uyarınca, 14 Nisan 2014 tarihinden itibaren elektronik kart ve elektronik bilet uygulamasına geçiliyor.

Bir süredir hayata geçmesi beklenen e-bilet devri yeni sezon bitmeden uygulamaya konulacak. Süper Lig’de geride kalan yedi haftalık süre içerisinde bir nevi yeni sezona hazırlık ve uygulamanın test aşamasını göreceğimiz elektronik bilet uygulamasında Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplerin tüm maliyetini üstlenecek olan Aktif Bank ile yaptığı anlaşma sonrasında PassoLig uygulamasıyla e-bilet devrini resmen başlatmış oldu.

14/04/2014 tarihinden itibaren tüm spor müsabakalarının yapıldığı alanlarda görmeye başlayacağımız e-bilet uygulaması, yeni sezonda istisnasız olarak tüm stadyumları ve kulüpleri kapsayacak. PassoLig başvurusunu yapmayan, ya da yapsa bile kartı eline ulaşmayan taraftar stada giremeyecek?!

Maça bilet almak isteyen önce bankanın web sitesinden başvuru yapacaklar. Fotoğraflı bir kimlik belgesi görünümündeki “e-futbol” kartının içinde manyetik bir okuyucu bulunacak. Taraftar gideceği maçın biletini kredi kartı veya benzeri yolla “e-kart”ına işletecek. Maç günü turnikeden kartını okutup geçecek. Tribünde hiç kimse birbirinin yerine oturamayacak.

MAÇ BİLETİ VEYA KOMBİNE KARTLAR NE OLACAK?

PASSOLİG Kart sahibi olan sporseverlerin maç biletleri, kartlarına otomatik olarak yüklenecek. Kombine biletler de artık PASSOLİG Kartlar’ına tanımlanacak. Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresine ve cep telefonuna gönderilecek.

TÜRK FUTBOLUNA VE KULÜPLERE KATKISI NE OLACAK?

Türk futboluna, proje süresince PASSOLİG Kartlar vasıtasıyla yaratılacak gelirlerle oluşacak en az 150.000.000 TL tutarında nakit akışı sağlanacak. Kulüpler, oluşan bu gelir havuzundan kulüpler, kendi kartları oranında pay alacak.

Sistem ile, Türk futbolunun sorunlarından biri olan stadyum olaylarının en aza inmesi planlanıyor. Böylelikle daha fazla seyircinin maçlara gelip, takımlarını desteklemesi düşünülüyor. PASSOLİG Kartlar ile, kulüpler için büyük bir maddi kayıp olan saha kapatma ve para cezalarının bir daha oluşmaması adına, önemli bir araç olması hedefleniyor.

PASSOLİG Kart vize bedellerinin 15 TL olması planlanmış ve bunun 7,95 TL’si kartları basan finansal kuruluş tarafından alınırken, geri kalan tutarın tamamı kulüplere finansal katkı sağlamak üzere oluşturulan gelir havuzuna aktarılması planlanmakta.

PASSOLİG Kartlar’ı ile yapılan alışverişlerden de kulüplere maddi kazanım imkanı sağlanacak. Her satılan kartın yanında alışverişlerde kullanılan her kartta Türk futboluna finansal bir artı değer yaratması planlanmakta. Başvuru süreci ve istenen bilgilere buradan erişilebilir.

Fenerbahçe Kulübü, bu sezon uygulamaya katılmayacağını, yeni sezon ile birlikte katılacağını yaptığı açıklama ile taraftarlarına duyurmuştu. Uygulamada ilk gerçek dağıtım 20 Nisan ‘da Beşiktaş maçı olacak. Taraftarlar maç öncesi kart başvurusu yapabileceği gibi, stadyumdaki gişelerden de başvuru yapabilecekler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

9 − six =