Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın UEFA çıkartması
fenerbahce-besiktas-uefa-ceza

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın UEFA çıkartması

Dün Fenerbahçe’nin tamamlanan savunmasından sonra bu gün de Beşiktaş UEFA Tahkim Kurulu karşısında savunmalarını veriyor.

Fenerbahçe dün savunmasını verdi:

UEFA Disiplin Kurulunun 2+1 yıl Avrupa Kupalarından men cezasının ardından Fenerbahçe, Tahkim Kurulu’nda savunmasını dün tamamladı. İsviçre’nin Nyon şehrinde yapılan duruşmalı toplantıya Aziz Yıldırım, bazı yöneticiler ve avukatlarla tanıklar (Asbaşkan İlhan Ekşioğlu, Futbol Takımı İdari Menajeri Hasan Çetinkaya, Fenerbahçe Kaleci Antrenörü Murat Öztürk, Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan, gazeteci Ertuğrul Özkök, Gençlerbirliği’nin eski kalecisi Serdar Kulbilge, Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay, yine Sivasspor’un eski futbolcusu Mehmet Yıldız, menajer Ümit Aydın ile Yusuf Turanlı, Kasımpaşa’da forma giyen Gençlerbirliği ve Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Orhan Şam) katıldı. Yapılan savunmada, ceza kararını çürütmek için alınan karardaki haksızlıklar ve çelişkili durumlar ses kayıtları ve görüntülerle desteklenerek anlatıldı, tanıklar dinlendi.

3 saatlik savunmanın ilk bölümünden sonra ikinci bölümde Aziz Yıldırım bir saate yakın savunma yaptı. Savunmasında yapılan haksızlığı dile getirerek;”Bize yargısız infaz yapıyorsunuz. Şikeye ilişkin tek bir belge gösterin, değilse de bizi aklayın” dedi.

Savunmanın son bölümünde ise avukatlar söz alarak cezanın tutarsız ve dayanaksız olduğunu ispat etmeye çalıştılar.

Duruşma toplamda 7 saat sürdü. Tahkim Kurulunun, Fenerbahçe hakkındaki kararın açıklanması için kesin bir tarih vermediği ancak “En kısa sürede açıklayacağız” demekle yetindiği bildirildi.

Beşiktaş savunmasını bu gün veriyor

Beşiktaş, UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği 1 yıl Avrupa Kupalarından men cezasına ilişkin savunmasını bu gün Tahkim Kurulu’na verecek. Duruşmalı toplantıya Fikret Orman, ikinci başkan Nur Çebi, YK üyesi Melih Sami Esen, tanıklar ve 3 Türk 3 de İsveçli olamak üzere 6 kişilik avukat heyeti katılacak.

Fikret Orman duruşma öncesi yaptığı açıklamada, Fenerbahçe dosyası ile Beşiktaş dosyasının tamamen farklı olduğunu, bu iki dosyanın bir arada götürülmesinden rahatsız olduklarını söylerken sonuç için umutlu olduklarını ifade etti. Şike konusunda Beşiktaş’ın veya yöneticilerinin TFF tahkim, disiplin ya da etik kurullarından hiç bir ceza almadıklarını da belirten Fikret Orman “bu işten de yüzümüzün akıyla çıkacağımıza inanıyoruz” dedi.

Beşiktaş bu günkü duruşmada cezanın kalkması talebinde bulunmayıp, 5 yıl ertelenmesi yönünde bir savunma yapacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

eleven − 8 =